ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ "ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ" ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ ΤΟΥ ΔΚΕΕ

Sunday 07 Νοεμβρίου 2021

Το εργαστήριο «Εκκλησία και Πολιτισμός» του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ συμμετείχε στο Σεμινάριο για το Ολοκαύτωμα και τις Γενοκτονίες από το Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΔΚΕΕ) και το Yahad in Unum. Στο διήμερο (06-07/11/2021) υβριδικό σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στο Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΔΚΕΕ), εκπαιδευτικοί αλλά και φοιτητές της Θεολογίας είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν καταρχήν για το Ολοκαύτωμα στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και για τις Γενοκτονίες, αλλά και τον ρόλο τους στην εξέλιξη της ιστορίας. Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε με επιτυχία για τέταρτη συνεχή χρονιά, και το Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος ευχαρίστησε ιδιαιτέρως τον Σοφιολογιώτατο Ραββίνο Αθηνών κ. Γαβριήλ Νεγρίν για την παρουσία του και τη συμβολή του στις εργασίες του Σεμιναρίου, καθώς και τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμ. Αρίσταρχο Γκρέκα Επ. Καθηγητή του Τμηματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για την υποστήριξη, όπως και όλους τους εκπαιδευτικούς και φοιτητές που παραβρέθηκαν.