ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΤΟΜΟ «ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΑ: ΠΟΙΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΑΣΤΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ»

Friday 26 Ιουλίου 2024
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ τον συλλογικό τόμο «Ποίηση και Θεολογία: Ποιητές και Στοχαστές μιλούν για τη σχέση τους με τον Θεό»

Την Παρασκευή 26 Ιουλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Σπουδαστήριο 129 (Θρησκειολογίας) εκδήλωση με θέμα τον συλλογικό τόμο «Ποίηση και Θεολογία: Ποιητές και Στοχαστές μιλούν για τη σχέση τους με τον Θεό», σε επιμέλεια της Καθηγήτριας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α. κ. Κίρκης Κεφαλέα, που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ε.Κ.Π.Α.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο πλαίσιο της λήξης του ακαδημαϊκού έτους του Π.Μ.Σ. "Θρησκειολογία", κατά την οποία παρουσιάστηκε το ερευνητικό και εκπαιδευτικό έργο του Π.Μ.Σ. ακαδημαϊκού έτους 2023-24, και σε συνέχεια της ιδιαίτερας επιτυχημένης παρουσίασης του συγγράμματος, η οποία έλαβε χώρα την Τρίτη, 28 Μαΐου 2024 στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» παρουσία εκπροσώπων των Πρυτανικών Αρχών του Ε.Κ.Π.Α., μελών του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητών, Ομότιμων Καθηγητών, ερευνητών, κληρικών, εκπαιδευτικών, λογοτεχνών, φοιτητριών, φοιτητών και κοινού.

Κατά το πέρας της εκδήλωσης διανεμήθηκαν αντίτυπα του συγγράμματος στα μέλη του προσωπικού και στους φοιτητές.